Ako vybrať elektrickú gitaru?

Elektrická gitara vám ponúkne široké možnosti nastavenia zvuku, a je možné ju prepájať s rozličnými efektmi a aparatúrou. Nech už zvolíte ktorýkoľvek typ, vyčarujete špecifický zvuk, s ktorým urobíte dojem naprieč všetkými žánrami. Hoci jej údržba býva náročnejšia, spravidla je hra jednoduchšia ako na klasickej alebo akustickej. Ako vybrať elektrickú gitaru, ktorá vám sadne na mieru, zistíte v našom radcovi.

Elektrická gitara vám ponúkne široké možnosti nastavenia zvuku, a je možné ju prepájať s rozličnými efektmi a aparatúrou. Nech už zvolíte ktorýkoľvek typ, vyčarujete špecifický zvuk, s ktorým urobíte dojem naprieč všetkými žánrami. Hoci jej údržba býva náročnejšia, spravidla je hra jednoduchšia ako na klasickej alebo akustickej. Ako vybrať elektrickú gitaru, ktorá vám sadne na mieru, zistíte v našom radcovi.

Doba čítania 12 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Typy elektrických gitár

Stratocaster vs Telecaster

Elektrické gitary sú v ponuke v širokej škále druhov pre všetky žánre, medzi dva najobľúbenejšie typy patria Strat a Tele. Aké sú medzi nimi rozdiely?

Strat

Elektrická gitara Stratocaster je ikonická svojim dizajnom s dvoma výrezmi. Pôvodne ju navrhol Leo Fender v 50. rokoch minulého storočia. V súčasnosti sú elektrické gitary tohto typu v ponuke väčšiny výrobcov a to v rôznych farebných prevedeniach. Ich popularita pramení predovšetkým z univerzálneho zvuku, vďaka ktorému sú vhodné prakticky pre všetky žánre od rock'n'rollu cez country až po blues.

Typicky má Strat tri snímače typu single coil, stretnúť sa ale môžete aj s variantom Stratocaster HSS (humbucker+single+single) s jedným humbuckerom a dvoma single coilmi, a výnimočne dokonca s HH typom disponujúcim dvoma humbuckermi. V prípade štandardných trojsnímačových variantov mávajú päťpolohový prepínač, spoločný potenciometer pre hlasitosť a dva pre tónovú clonu. Vďaka univerzálnemu zvuku sú obľúbené u začiatočníkov. Nedajú na ne ale dopustiť gitaroví velikáni ako Jimi Hendrix, Eric Clapton alebo David Gilmour (Pink Floyd).

  • Univerzálny zvuk vhodný pre všetky žánre

  • Vhodná pre začiatočníkov

  • V ponuke väčšiny výrobcov - široká ponuka farebných variantov

Gitara Stratocaster

Tele

Ďalší typ elektrickej gitary z dielní Leo Fendera, klasický Telecaster, má dvojicu single-coil snímačov, medzi ktorými sa prepína trojpolohovým prepínačom. Disponuje dvoma potenciometrami - jedným pre hlasitosť a jedným pre tónovú clonu.

Ich charakteristický zvuk je najčastejšie využívaný v čistej alebo len mierne skreslenej podobe, preto sa s ním stretneme u žánrov, ako sú country, pop alebo rock'n'roll. Leo Fender vyvinul tento typ gitary už v 40. rokoch. Odvtedy majú elektrické gitary Telecaster svoj signifikantný zvuk pri neskreslenej aj skreslenej hre.

  • Vhodná pre žánre country, rock aj pop

  • Signifikantný zvuk špecifický pre tento typ gitary

Gitara Telecaster

LP

Elektrická gitara Les Paul je spolu so Stratocastermi najrozšírenejším modelom. Pôvodne pochádza z dielní Gibsonu, ale nájdete ho aj v ponuke ďalších výrobcov. V jeho elegantnom zaoblenom tele bývajú vsadené dva humbuckery, na ktorých prepnutie slúži trojpolohový switch. Typická štvorica potenciometrov potom umožňuje nastavovať pre každý snímač zvlášť nielen tónovú clonu, ale aj hlasitosť. Zvuk je vďaka humbucker snímačom veľmi plný a oblý, s vysokým výstupným signálom.

Prevažná väčšina má pevnú kobylku a zatiaľ čo pri skreslení im sedia predovšetkým tvrdšie žánre, ako sú hard-rock alebo metal, s čistou reprodukciou sa skvele uplatnia aj v jazze alebo blues. Nájdete ich v rukách takých majstrov, ako je Slash (Guns N‘ Roses), Jimmy Page (Led Zeppelin) a Zakk Wylde (Ozzy Osbourne).

  • Štyri potenciometre pre nastavenie každého snímača zvlášť

  • Plný a oblý zvuk s vysokým výstupným signálom

Gitara Les Paul

Super-strat

Dizajn týchto elektrických gitár pôvodne vychádza zo Stratov, líšia sa ale okrem iného výraznejšími výrezmi a užším telom. Superstrat býva vybavený dvoma humbucker snímačmi a často nechýba ani dvojzvratné tremolo. Celkovo je prispôsobený technickému štýlu hrania pri vyššom skreslení – uplatnenie nájde v tvrdých žánroch metal a hard rock.

Líšia sa svojím tvarom, spracovaním a elektronikou. Pôsobia agresívne, majú vyšší počet pražcov a snímače typu humbucker. Uplatnia sa najmä v tvrdej hudbe a nie sú príliš vhodné pre gitaristov začiatočníkov.

  • Vhodná pre žánre metal a hard rock

  • Vyšší počet pražcov

Superstrat gitary

SG

Typ gitary SG vznikol ako evolúcia gitár Les Paul – oproti nej však nemá hornú dosku tela klenutú, ale plochú. SG je užšia a má výrezy, ktoré uľahčujú hranie nôt na najvyšších podvaloch. Naopak podobná je charakteristika ich zvuku a má aj dva humbuckery.

Vďaka plnému a silnému zvuku bola odjakživa obľúbená v tvrdých hudobných žánroch, predovšetkým Hard Rocku.

  • Výrezy pre hru na najvyšších pražcoch

  • Užšie telo oproti gitare typu LP

  • Vhodná pre tvrdé žánre ako Hard Rock

Gitary SG

Hard & Heavy

Typickým tvarom elektrických gitár Hard&Heavy sú Flying V alebo Explorer, ale nájdete množstvo ďalších špecifických modelov. Charakteristické sú ostro rezané hrany a divoký vzhľad.

Humbucker snímače produkujú hutný zvuk vhodný pre tvrdé žánre, ako je heavy metal. Rozloženie ovládacích prvkov sa rôznia podľa modelu. Väčšina Hard and Heavy nástrojov má ostré tvary, agresívny vzhľad a silný zvuk, ktorý vyniká najmä pri výraznom skreslení.

  • Hutný zvuk vhodný pre tvrdé žánre

  • Ostré a divoko rezané hrany

Gitary Hard & Heavy

Semi-akustické

Oproti ostatným typom má semi-akustická elektrická gitara duté telo. Ich výstup je preto silný aj bez zapojenia a po prepojení s aparatúrou vyludzujú teplý a oblý zvuk.

Semiakustické gitary sú preslávené svojim teplým a lahodným zvukom, obľube sa tak tešia v jazze a príbuzných žánroch. Uplatnenie však nájdu aj v rocku a ďalších štýloch. Na tele tejto elektrickej gitary spravidla nájdete signifikantný výrez v tvare „f“.

  • Teplý a oblý zvuk

  • Výstup silný aj bez aparatúry vďaka dutému telu

  • Signifikantný výrez v tvare f

Druhy elektrických gitár podľa určenia

Ľavoruké

U elektrických gitár nie je zďaleka tak jednoduché využiť pravorukú konštrukciu pre ľavorukých hráčov. Elektrická gitara pre ľaváka má výrezy na opačných stranách a samozrejme obrátené struny.

Akú elektrickú gitaru vybrať pre vašu ratolesť?

Elektrická gitara pre deti sa vyrába v ¾ veľkosti, pohodlnejšie pre malých gitaristov. Typ Stratocaster je potom obľúbenou alternatívou, pokiaľ nechcete kupovať malú gitaru.

Viacstrunové a barytónové

V prípade, že potrebujete širší rozsah a obvyklých šesť strún elektrickej gitary vám bude málo, môžete zvoliť niektorú z viacstrunových gitár. Sedemstrunové, osemstrunové, alebo dvanásťstrunové modely poskytujú väčšie pole pôsobnosti predovšetkým pri hraní riffov.

Barytónové gitary sú šesťstrunové, ale medzi nultým pražcom a kobylkou majú dlhšiu vzdialenosť než štandardné modely a dajú sa tak naladiť hlbšie.

Výber elektrickej gitary podľa parametrov

Konštrukcia

Kvalitnejšie elektrické gitary majú masívnu konštrukciu – to znamená, že telo aj krk sú vyrobené z jedného kusu dreva. Polomasívne gitary využívajú celistvé kusy dreva pre telo a krk, horná doska je však separátna od zvyšku konštrukcie. Vrstvené alebo preglejkové gitary sú vyrobené z niekoľkých na seba nalepených vrstiev dreva – v praxi to môže vyzerať tak, že vrchnú vrstvu tvorí drahšie drevo a zvyšok nejaké lacnejšie. Vrstvené elektrické gitary mávajú horšie zvukové vlastnosti ako masívne a polomasívne.

Telo elektrickej gitary

Materiál

Drevo, z ktorého je elektrická gitara vyrobená, má významný vplyv na jej zvukové vlastnosti, vzhľad aj životnosť nástroja. Niektoré gitary taktiež môžu využívať iné materiály na samotné telo, krk a hmatník.

Kvalita spracovania

Pri výbere sa uistite, že všetky separátne diely sú úplne pevne usadené a nevykazujú žiadne vôle. Krk by mal byť na dĺžku takmer rovný a rovnobežný so samotným telom, väčšie výchylky v tomto ohľade môžu hranie na gitaru znepríjemniť.

Usadenie pražcov na hmatníku musia byť rovné a pevné. Zamerajte sa aj na kvalitu ich zabrúsenia na spodku krku - prejdite si po ňom rukou - pokiaľ vás konce podvalov budú rezať, bude nástroj pri hraní nepríjemný. Všeobecne platí, že pri cenovo dostupnejších gitárách je potrebné počítať z hľadiska kvality spracovania s kompromismi, naopak pri drahších modeloch už by ste ale žiadne väčšie prešľapy tolerovať nemali.

Skúsenosti

Elektrická gitara pre začiatočníkov sa bude pohybovať v nižších cenových kategóriách, než nástroje pre skúsených hráčov, ktorí majú vyššie nároky na kvalitu spracovania a použitých materiálov a vyžadujú špecifický zvuk nástroja. Každý typ nájdete v rozdielnych cenových kategóriách v závislosti práve na týchto špecifikáciách. Pokiaľ teda s hraním na gitare ešte len začínate, zvoľte cenovo menej náročný model - obľúbenou voľbou je Stratocaster vďaka svojmu univerzálnemu zvuku.

Hudobný žáner

V tomto ohľade sa elektrické gitary líšia oveľa menej ako akustické. Napríklad Les Paul je vhodný naprieč všetkými žánrami a disponuje silným plným zvukom. Gitary typu Hard & Heavy sú situované pre metalové a hard rockové žánre jednak svojim ostrým a agresívnym tvarom, tak humbuckerovými snímačmi, ktoré vytvárajú okrúhly a hutný zvuk. Strat je potom najčastejšou voľbou pre začiatočníkov vďaka svojmu univerzálnemu zvuku vhodnému do akéhokoľvek žánru.

Popis elektrickej gitary

Elektrická gitara popis

Údržba

Aby elektrická gitara správne fungovala a vydržala hrať napríklad aj niekoľko dekád, vyžaduje dostatočnú starostlivosť a pravidelnú údržbu. Základom je nástroj udržiavať čistý. Existujú špeciálne prípravky, ktoré sú vhodné na rozličné typy dreva, pričom nesprávne zvolená látka môže materiálu aj uškodiť. Čistenie vykonávajte tak, že daný prípravok nanesiete na čistú mikrovláknovú handričku, rozotrite po príslušnej časti tela gitary a po chvíľke pôsobenia zotrite suchou časťou látky.

Pravidelne udržiavať treba najmä hmatník, pretože na ňom sa najčastejšie zachytávajú rôzne nečistoty z rúk a spolu s nimi aj pot. Ideálne je pri výmene strún povrch najskôr jedným prípravkom dôkladne očistiť a následne naniesť výživu pre daný typ dreva, aby si zachovalo svoje vlastnosti.

Údržba elektrickej gitary

Najčastejšie otázky